HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Digby ottoman’s tall tapered leg adds visual height and makes it a perfect complement to the Digby chair.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Carton Volume | 6.200 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.