HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Freedom offers a modern style in a crisp and tailored design. Its slightly angled legs add unexplected flair to its overall design.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Freedom |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 12.70 |
| Carton Weight | 57 lb |
| Product Weight | 57 lb |
| Carton Volume | 12.700 |
| Carton Weight | 57.000 lb |
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Freedom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.