HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The perfect elegant piece to set your feet atop, the Stella ottoman pairs perfectly with any of the other pieces in this group. A plush top cushion provides comfort with lasting support. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, this ottoman is designed to last. Elevate your home with the chic style of Stella.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Stella |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 28 lb |
| Product Weight | 28 lb |
| Carton Volume | 7.700 |
| Carton Weight | 28.000 lb |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.