HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Nessa chair is a great addition to any home. Its sloped cutaway arm, pillow back, and plush seat are a perfect combination. Available in your choice of over 500 fabrics. Pair it wit the matching gliding ottoman for utmost comfort!
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with polyester wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with polyester wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Coil Cushions, Frame Coil |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.