HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Go ahead and kick your feet up and relax in the Corey swivel recliner! From it’s round shape to its plush back and pillow arm, you will be wrapped in comfort from head to toe.
| Swivel | Yes |
|---|
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 18″ (45.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 18″ (45.7 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Webbing with sinuous wire, attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam w poly fiber cap, tight, non reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Optional upgrade | Frame coil |
| Dimensions | 38 × 41 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Casual |
| Collection | Corey |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.