HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With its three welted seat and back cushions, simple rolled arm, and optional brass nailhead trim, you can’t get a much better transitional style than the Brett collection! Get it in your choice of over 400 fabrics to make it truly yours. Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, and storage ottoman.
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Width | 43″ (109.2 cm) 43INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.