HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Jasper chair redefines relaxation with its transitional appeal and superior comfort. This transitional piece highlights a linear profile with subtle, welcoming curves that will enhance any decor. It is elevated by low, block legs and features a welt trim detail for a touch of elegance. At the heart of the seat, Flexsteel’s renowned Blue Steel Spring™ system ensures durability and unparalleled comfort, providing lasting support.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Jasper |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.54 |
| Carton Weight | 98 lb |
| Product Weight | 98 lb |
| Carton Volume | 24.540 |
| Carton Weight | 98.000 lb |
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Jasper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.