HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording on the back and seat cushions and nailhead trim for an elegant touch. Backed by lifetime guarantees, the style and comfort of Preston will be enjoyed for years to come.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Non-Power and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 35.00 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 35.000 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.