HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Satisfy your classic taste with our charming Reed collection. With its tight scroll back, rolled arm, turned bun leg, and banded front rail, you’ve got the makings of a living room masterpiece. Add an optional antique brass nailhead trim for added flair. The Reed collection features a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x3.5” turned wood (front), 2.5”x3.5” wood taper (back), screw-in |
| Pillows | 1 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 40 × 41 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Reed |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.