HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power lift recliner with power headrest and lumbar. This sleek fabric lift recliner features independently adjustable recline, headrest and lumbar support, and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. Power lift aids in getting in and out of the chair at the touch of a button. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Score |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.