HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David loveseat. Undeniably plush, sink into the wide seat cushions, divided back and lofty pillow-padded arms. The grand scale and sophisticated silhouette features a unique layered front rail and striking stitch details. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this loveseat is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 60.245 |
| Carton Weight | 209.000 lb |
| Product Weight | 209 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.