HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Kerrie should rest on a runway. It exudes the comfort, styling, and scale fitting of first-class seating on any airline. The recessed pad on the curved arm, the fully padded footrest, and the tufted back give Kerrie its superior comfort, support, and contemporary flair. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Kerrie |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Charging Ports Included, and Tufting |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 49.40 |
| Carton Weight | 206 lb |
| Product Weight | 206 lb |
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.