HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo loveseat, a spacious and upscale piece designed to fill any space with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushions, and included accent pillows; customize this loveseat with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W)2 square feather (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 39.71 |
| Carton Weight | 139 lb |
| Product Weight | 139 lb |
| Carton Volume | 39.710 |
| Carton Weight | 139.000 lb |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 62 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.