HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Combine beauty and effortless motion, with the Penn Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar. Using the power controls on either arm, each user can seamlessly adjust the recline setting independently. Power headrest and lumbar support lend customized comfort for your family’s individual needs. USB ports, with zero-draw technology, allow you to charge your devices with ease. The center console provides cup holders as well as additional storage for remotes and more. Crafted with our patented DualFlex Spring System™ Penn provides flexibility and firmness for years to come. Choose from hundreds of fabric options to create a unique look to suit any style. Whether you are settling in for a family movie night or just relaxing solo, feel fully supported by Penn.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Penn |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 68.00 |
| Carton Weight | 281 lb |
| Product Weight | 281 lb |
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.