HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relax and keep everything you need for streaming or gaming close at hand with the Rio Power Reclining Loveseat with Console. Using the power controls in either of the arms, you and the person you’re sitting with can easily recline. USB charging ports in the controls keep devices powered up and ready when you need them. A center storage console features cup holders and offers plenty of space to organize remotes, magazines and more. Comfort-enhancing design details include plush divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off your forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 56.600 |
| Carton Weight | 244.000 lb |
| Product Weight | 244 lb |
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.