HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Belle’s contoured seating provides body-hugging, ultra comfort for everyday use. A fully padded footrest and divided back cushions add to Belle’s luxury and appeal, and its sloped arms accentuate its sleek and modern design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly for custom relaxation.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Belle |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Belle |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.