HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. This piece features triple power and our Zero Gravity mechanism, allowing you to customize the recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a zero-gravity position for the ultimate comfort experience. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in two color choices. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.614 |
| Carton Weight | 179.000 lb |
| Product Weight | 179 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 23.610 |
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.