HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. A power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Charging Ports Included, Tufting, and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 127 lb |
| Product Weight | 127 lb |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.