HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Geneva features a double bustle-back cushion with vertical stitching details and a comfortable fully padded footrest for reclining in comfort. The arms are generously padded for extra relaxation. A power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Geneva |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 117 lb |
| Product Weight | 117 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Geneva |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.