HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry fabric power recliner with power headrest and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a fog gray fabric, and features a contoured seat and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. Power recline, headrest and lumbar control on the right side allows for customized comfort, and an included USB port provides convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 425-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.034 |
| Carton Weight | 150.000 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 25.750 |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.