HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whether you’re a gamer, streamer, or enthusiastic napper, there’s no better place to enjoy some down time than in Jarvis leather power recliner with power headrest. No matter how you’re relaxing, this recliner will keep you comfy with Zero Gravity recline technology, which takes pressure off your body and give you a feeling of weightlessness. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ system ensures an optimal range of motion and quality that will last. A power control with built-in USB charging port independently adjusts the headrest and recline, so you can find the best angles for ultimate relaxation. High on style, this contemporary recliner is upholstered in a dark mica brown leather and features clean lines, sleek pad-over arms and decorative cross-stitching.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Jarvis |
|---|---|
| Features | Heavy-Duty Mechanism, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Power, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 24.274 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jarvis |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.