HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a divided back cushion and fully padded footrest Langston will be everyone’s favorite lounging spot. Subtle curves and a traditional rolled arm give Langston its stylish and carefree charm. Sink into its comfy seat cushion while a power rocking reclining mechanism lets you rock and recline, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Langston |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 150.000 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.