HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The 6F00 recliner boasts classic casual styling as evident in its rolled arm, padded chaise, and tufted back. Go ahead and relax for awhile! Available as a minimum proximity recliner, rocker recliner, and swivel glider recliner. Power upgrade available.
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 36″ (91.4 cm) 36INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 45″ (114.3 cm) 45INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining, Rocking |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, poly fiber fill, removable, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with pillow top, block foam with poly fiber wrap, tight, non-reversible |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Rocker recliner |
| Optional upgrades | Power mech, power mech with battery pack |
| Leather | 100% top grain |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.