HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
If your idea of ultimate relaxation involves lounging and reclining back to watch some TV, Magnus is the style for you. Its scale combined with plush pillow arms and channeled back cushions will make this your new favorite napping place. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a power button control allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Magnus |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 155 lb |
| Product Weight | 155 lb |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.