HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Minnie is a traditional recliner with fresh and casual features. Its set-back rounded arms are accented in the front with welt cording. The fully padded footrest and button-tufted back cushion add comfort and style to this timeless piece. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Minnie |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 135 lb |
| Product Weight | 135 lb |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Minnie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.