HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
All the power you need for the ultimate in relaxation. Refined is a medium-sized option that provides ample space to kick back in cloud-soft comfort, with an innovative recline system and swivel. Relaxation of the future, complete with USB-A and USB-C charging ports conveniently in the recline control to keep all your devices powered up and within reach. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Refined Power Swivel Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar has everything you need for elevated relaxation.
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Refined |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 171.600 lb |
| Product Weight | 172 lb |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Refined |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Headrest, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.