HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy premium comfort as you unwind with the soothing motion of the Rio Power Rocking Recliner. In the seated position, this recliner has a relaxing back and forth motion that’s great for lulling babies or taking naps. Ready to recline? Use the power control in the arm which also features a convenient built-in USB charging port. Other elements designed to enhance your well-being include divided back cushions that support to your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that reduce pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio recliner is built to last a lifetime. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 fabric options that include our cleanable, durable high-performance fabrics.
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.