HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Our comfortable over-stuffed EZ200 collection offers the ultimate in relaxation. Its pillow arms, biscuit back, and pad-over chaise will allow you to kick your feet up in comfort for hours on end. Available as a double reclining sofa and loveseat, minimum proximity recliner, rocking recliner, swivel gliding recliner, and sectional.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 38″ (96.5 cm) 38INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 17″ (43.2 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Swivel, Reclining, Glider |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access, button tufted |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Swivel gliding recliner |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.