HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Angie can only be described one way Sleek, simple, and super comfortable. Its clean silhouette is achieved with a tight back, a P-shaped roll arm, and an exposed wood leg. This fashion-forward silhouette can go from understated and sophisticated to fabulous and fun with the change of a fabric. We offer a sofa, loveseat, chair, ottoman, floating ottoman chaise, and sectional, as well as twin, full, and queen sleepers in this collection.
| Fabric | Yes |
|---|
| Width | 59″ (149.9 cm) 59INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 45″ (114.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.625”x4” wood taper, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Twin size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 35 × 59 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Angie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.