HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Welt cording highlights Holly’s silhouette from the bottom to the top of the outside arm and across the seat cushions. Tall, tapered wooden legs add visual height to Holly’s structure and complement its modern inspiration. Thin, angled arms curve upward for a fun, stylish effect. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Splendid Comfort Mattress, Memory Flex Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 43.50 |
| Carton Weight | 142 lb |
| Product Weight | 142 lb |
| Carton Volume | 43.500 |
| Carton Weight | 142.000 lb |
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 70 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.