HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bay Bridge has the look of a family heirloom and the feel of brand-new upholstery. Look closer and you’ll notice all the vintage details: tightly rolled arms, a rounded front rail, back and side panels lined with welt cord, and round bun feet.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Bay Bridge |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.78 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Volume | 55.780 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.