HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 68.90 |
| Carton Weight | 245 lb |
| Product Weight | 245 lb |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.