HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey sofa, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with fabric and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 box with welt (17H x 17W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 42.14 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Carton Volume | 42.140 |
| Carton Weight | 111.000 lb |
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 80 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.