HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Everyone can appreciate the laid back style of our leather Drew collection. This classic padded arm silhouette boasts a block leg and top-stitched non-welted cushions. Make it exude a style that’s all your own by choosing from our multiple leather options. Available as a sofa, loveseat, chair and ottoman.
| Leather | Yes |
|---|
| Width | 92″ (233.7 cm) 92INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 75″ (190.5 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Webbing, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with polyester wrap, ventilated, Loose, Non-Reversible |
| Legs | 6”x5.25”x1.5”, screw-in, wood, dark brown finish |
| Optional upgrades | Down Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
| Leather | 100% top grain |
| Dimensions | 42 × 92 × 39 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Leather |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.