HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A true heirloom sofa, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This bench sofa sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this sofa is perfect for those looking to make a statement.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.48 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Volume | 49.480 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.