HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Prominently rolled arms and a padded front rail give Patterson its welcoming appearance. Overstuffed seat and back cushions on a large frame make it difficult to resist curling up on this piece. Fluted bun feet and optional nailhead trim add the finishing touches to Patterson.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Patterson |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 3 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 77.58 |
| Carton Weight | 192 lb |
| Product Weight | 192 lb |
| Carton Volume | 77.580 |
| Carton Weight | 192.000 lb |
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 96 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Patterson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.