HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sink into the effortless comfort of the Porter power reclining sofa. A blend of refined design and everyday luxury. Available in supple leather or soft fabric upholstery, each piece invites you to unwind with independently adjustable recline, headrest, and lumbar support tailored to your perfect position. Thoughtfully contoured seats embrace you in all the right places, while the signature Flexsteel Blue Steel Spring™ system ensures unwavering support that stands the test of time. From quiet evenings to slow Sunday mornings, the Porter sofa turns every moment into something a little more indulgent.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Porter |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Product Weight | 296 lb |
| Carton Volume | 71.750 |
| Carton Weight | 296.000 lb |
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Porter |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.