HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | 3-Cushion and Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Conversation Sofas |
| Carton Volume | 88.34 |
| Carton Weight | 189 lb |
| Product Weight | 189 lb |
| Carton Volume | 88.340 |
| Carton Weight | 189.000 lb |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49 × 101 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.