HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add effortless style and architectural appeal to your bedroom with the Waterfall King upholstered bed. This platform-style bed features a timeless silhouette defined by clean lines and simple geometric shapes. Dark brown-finished base accents add a striking contrast to the deep ebony finish, while the elegantly tufted headboard brings an element of softness to the aesthetic. Expertly crafted from solid rubberwood and oak veneers, and upholstered with sustainable performance fabric, the Waterfall King bed offers lasting beauty you can feel good about.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 200.000 lb |
| Product Weight | 200 lb |
| Carton Volume | 19.850 |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 81 × 50 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Waterfall |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.