HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your tired feet and legs in personalized style and comfort with the Moxy ottoman. Square tapered legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to suit your unique style. Select from hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles, to add color and texture to your space. And for those times when you need additional guest seating, this ottoman ensures lasting comfort with our luxury foam cushion.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Carton Volume | 8.200 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.