HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Moxy chair ensures you never have to settle for anything other than the perfect design, no matter your style. A classic silhouette with casual, curved sock arms sits on square tapered legs that are available in three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushion offers a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushion. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.00 |
| Carton Weight | 84 lb |
| Product Weight | 84 lb |
| Carton Volume | 24.000 |
| Carton Weight | 84.000 lb |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.