HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The London swivel chair is our take on a classic tailored barrel chair. Its sleek profile makes it suitable for any home. Customize it in over 400 fabrics to suit your style.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.