HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Banks boasts a sleek simple silhouette that makes it a great option to complement your living room, a reading nook, or a bedroom. This tight seat, tight back chair can be dressed up or down to suit your style. Available as a swivel and swivel glider.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Block foam, Attached |
| Seat | Sinuous wire with frame coil, block foam with poly fiber cap |
| Legs | Swivel base, integral part of frame |
| Pillow | 1 x 17” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillow |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.