HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The style and supreme comfort of our Willow swivel chair is unbeatable. Truly. This unique wing chair silhouette boasts an optional nail head trim and super plush seat. Add some pizazz with the two-tone version, or keep it simple with one pattern.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foamwith polyester fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.