HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sink into soft comfort with the Chevy chair. On-trend plush arms embrace you in ultimate relaxation. With a conveniently removable seat cushion designed for everyday wear, Chevy has luxury built to fit daily life. Complete the look with an extra pillow included, and this piece is sure to be your favorite place to take a little me time. Sleek design and inviting comfort, all in one package. Meet the Chevy chair.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Chevy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 25.760 |
| Carton Weight | 81.000 lb |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 33 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Chevy |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.