HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.71 |
| Carton Weight | 64 lb |
| Product Weight | 64 lb |
| Carton Volume | 20.710 |
| Carton Weight | 64.000 lb |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.