HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Pierce is petite in size, but big on style. This non-welted swivel chair boasts a sleek tight back and slim key arm. Pair it with a classic sofa for a contemporary twist or go with a modern sofa for a mid-century feel. Available in fabric and leather.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, non-reversible, ventilated |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion |
| Leather | Top grain |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.