HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Settle in for a relaxing evening with the Arlo Power Reclining Loveseat. Both people sitting can each adjust their recline using a power control in either of the arms, dialing in the right level of comfort for them. Don’t worry about keeping devices charged thanks to USB charging ports built into the power controls. Plush, triple-divide back cushions keep your head, neck and lower back supported, while contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit. Rounded pad-over track arms give you a place to rest your forearms and help you unwind. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 51.040 |
| Carton Weight | 309.000 lb |
| Product Weight | 309 lb |
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.