HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make it a cozy night in with the Arlo Reclining Sofa, which features an easy-to-use handle for adjusting the footrest and recline. The simple yet sophisticated design has a contemporary aesthetic with pull-tufted, triple-divide back cushions that support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms take pressure off your forearms, helping you relax as you settle in for the evening. Our patented DualFlex Spring System™ ensures years of flexibility and firmness as you sit.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 74.010 |
| Carton Weight | 344.000 lb |
| Product Weight | 344 lb |
| Weight | 344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.