HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get optimal support for your back and the luxurious of feel of leather with the Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar. Using the power controls in each arm, you and your companion can independently adjust the recline, headrest and lumbar support to find the perfect position for your bodies. USB charging ports built into the controls keep devices powered up and ready to go. Thoughtful design elements include pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and comfortable feel. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms cradle your forearms, so it’s easier for you to relax. To create a look that will complement your décor, choose from one of more than 50 leather or leather match options, which are durable and easy to clean.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 54.100 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.